Prohledat tento blog

pátek 4. září 2015

Zkušenosti s upgradem Windows 7 -> Windows 10

Upgrade notebooku HP ProBook 4730s se systémem Windows 7 Pro CZ
Upgrade mne stál tolik času, že jsem se rozhodl své "zážitky" sepsat. Třeba se to ještě někomu hodí.

Úvodem

Systém Windows 7 PRO počítače pořízeného cca 2011 jsem před upgradem pravidelně updatoval. Aktualizace jsou zaznamenávány v bodech obnovení. Data zálohuji na externí disk, SW je vesměs legální a v případě havárie bych ho instaloval znovu.
Na dotaz Microsoftu (MS) někdy v květnu 2015, zda chci systém Win7 upgradovat, jsem reagoval souhlasem. Dostupnost byla slíbena na 29. července, večer jsem tedy upgrade zkusil a dostalo se mi sdělení v tom smyslu, že pro můj počítač upgrade ještě není hotov a že ho připravují tak, aby na takovém počítači proběhl bez problému. Podlehl jsem dojmu, že upgrade proběhne bez problému.

Závěrem

Doporučení před upgradem z Win7 / Win8:
 • udělejte si bitovou zálohu počítače na externí disk
 • vyrobte si instalační DVD / USB pro Windows 10 pomocí “media creation tool”
 • odinstalujte antivir a doplňkové “přihlašovací / bezpečnostní” nástroje třetích stran
 • mějte k dispozici strýčka Googla na jiném počítači
 • neklesejte na mysli, s většinou problémů už se někdo před vámi potýkal


Po tomto závěru popisuji dále popisuji mé “zážitky” při aktualizaci :-)

Upgrade skončil “nepoužitelným počítačem”

21. srpna byl upgrade k dispozici a tak jsem ho spustil. Během aktualizačního procesu jsem byl vyzván, abych odinstaloval některé pomocné “bezpečnostní” programy od HP (přihlašování přes snímač otisku prstu či rozpoznávání tváře). Programy jsem odinstaloval. Upgrade doběhl (trvání cca 2 hodiny), přihlásil jsem se do Wndows 10 a vyhověl žádosti o aktualizaci antiviru AVG. Po aktualizaci a restartu začala blikat obrazovka, počítač nereagoval na myš ani klávesnici. Občas se v tom blikání dala zahlednout přihlašovací obrazovka Win10. Konec zvonec, s nereagujícím strojem těžko co dělat.
Zkušeně jsem si řekl, že restartuji v Safe módu a podívám se na stav ovladačů. Problém je, že ve Win10 už nelze (!) boot přerušit klávesou F8. Zájemci si mohou přečíst o “rychlém” bootu Win10. Před bootem se dostanu klávesou ESC do biosu, ale to je tak všechno. Je několik možností, jak se do SafeMode dostat z funkčních Win10, ale to nebyla moje situace. Také se tam lze dostat pomocí “recovery drive” (USB nebo CD), ale na to jsem nebyl připraven. Začal jsem toužit po obnově původního systému Win7, ale cesta nebyla vidět. Šel jsem spát.

Obnova původního systému

Ráno moudřejší večera: někde jsem našel, že ve Win10 existují “Advanced Startup options”, přes které se lze dostat do Safe módu:


In some situations, Windows RE (Start recovery, WinRE) automatically tries to repair the system. Also, these situations automatically cause a failover to Windows RE:
 • Two consecutive failed attempts to start Windows.
 • Two consecutive unexpected shutdowns that occur within two minutes of boot completion.
 • A Secure Boot error (except for issues related to Bootmgr.efi).
 • A BitLocker error on touch-only devices.


Zkusil jsem tedy dvakrát po sobě vypnout / zapnout počítač. Asi na třetí pokus jsem se skutečně dostal do “Advaced options” a zvolil “System restore” nebo něco podobného - to vedlo k (několikahodinové) obnově původního systému Win7. Kámen ze srdce, ušetřím si reinstalaci veškerého SW.
Po obnově systému počítač ohlásil problémy s grafikou, ale v zásadě byl funkční.

Přípravy na druhý pokus o update

 • První věc, kterou jsem v obnovených Win7 udělal, byla bitová záloha celého stroje na externí disk.
 • Dále jsem si vyrobil instalační DVD pro Win10.
 • Pokoušel jsem se přeinstalovat Catalyst Control Center (CCC) a dát do pořádku grafiku Radeon + Intel, pomocí novějších ovladačů, které by potencionálně mohly fungovat v budoucích Win10, ale byla to řada marných pokusů, které vesměs končíly degradací rozlišení. Nakonec jsem na webu HP našel původní ovladače grafiky a po totální odinstalaci všech ovladačů AMD obnovil plnou funkčnost grafiky
  Odinstaloval jsem téměř všechny utility Hewlet Packard, nejen ty bezpečnostní.
 • Odinstaloval jsem antivový program AVG.

Poznámky

 1. Bitovou zálohu jsem chtěl ve Win7 udělat na nový externí disk Western Digital (WD) velikosti 3T. Skončilo to chybou "One of the back up files could not be created (0x8078002A)" … additional information: "the request could not be performed because of an I/O device error (0x8007045D)".
Podle některých návodů na internetu jsem zkusil disk přeformátovat, chyba se zopakovala. Zkusil jsem vypnout antivir, chyba se zopakovala.
Konečně jsem našel tyto informace:
Microsoft does not support 4K native drives in Windows 7 (4K physical and logical sectors).  See this Microsoft document:  http://support.microsoft.com/kb/2510009
Windows 7 supports (at best) 4K physical sectors that emulate 512 byte logical sectors (so-called "512e" drives).
The surprising thing is that I can write files to my 4K drive, just not a system image.
You want to use 4K native drives, you need to buy Windows 8!  Thank you, Microsoft!
Problém vyřešilo přeformátování disku nástrojem WD Quick Formatter. Kupodivu u mne nepomohlo formátování “factory default”, ale “XP compatible”. Win10 tento problém nemají.
Další info viz např. http://superuser.com/questions/491922/windows-7-backup-to-3tb-seagate-external-drive-got-0x8078002a-error.

 1. V průběhu uvádění ovladačů grafiky do lepšího stavu jsem dospěl k nutnosti obnovit systém z bitové zálohy. Obnova, spuštěná přímo z Windows, se kvůli údajné chybě zálohy nedokončila. Nabootoval jsem tedy z instalačního DVD pro Win10 a pak už úplná obnova počítače z bitové zálohy proběhla bez problému.

Konečně upgrade na Windows 10

Po výše popsaných přípravách jsem upgrade spustil ve Win7 z připraveného instalačního DVD Win10. Během této instalace probíhala nějaká aktualizace přes internet, ale v zásadě už upgrade proběhl bez problémů.
V další fázi upgradu jsem ještě zápolil s ovladačem čtečky otisku prstu. S původními ovladači od HP ve Win10 nefungovala služba “Windows Hello”, obsluhující přihlášení přes čtečku. Po mnoha pokusech jsem našel uživatelské doporučení použít natvrdo ovladače čtečky prstů Lenovo.Ovladač mi dovolil zaregistrovat jen jeden prst, ale jsem rád i za to. Některé jiné ovladače braly prstů více, ale po jednom až dvou restartech počítače čtečka nefungovala.

Poznámky

 1. Na reinstalaci antiviru AVG jsem se vykašlal, snad vystačí Windows Defender. AVG mi už ve Win7 bránílo v použití nástrojů Canon pro stahování fotek.
 2. Souborové zálohování Win7 jsem dělal pomocí WD SmartWare. Ve Win10 je funkčně podobné zálohování “File History”, přešel jsem na něj.

Upgrade desktopu


Po nabytých zkušenostech jsem upgradoval ještě dědův desktop (značky HP). Upgrade jsem spouštěl ve Win8.1 ze stažených souborů - prostřednictvím Windows Update. Aktualizace proběhla vcelku hladce (cca 2 hodiny). Jediným problémem byla nefunkčnost nabídky “Nastavení”, neboli Settings - novější verze ovládacích panelů. Pomohl návod http://www.thewindowsclub.com/windows-10-settings-app-does-not-launch, který využívá “troubleshooter” http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-other_settings/emerging-issue-67758-identified-by-a/86e02193-1a3b-4e9e-9a65-5a61920083f4.

Hodně štěstí.

Žádné komentáře: